Kategoria: NAJNOWSZE

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

We czwartek 21 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy 3 gimnazjum – absolwentów naszej szkoły. Był czas zarówno na zabawne występy jak i wzruszające podziękowania. Gimnazjaliści z przyjemnością i wdziękiem wcielili się w role nauczycieli. Pokazali też zabawny autorski film pt. „Zeszyt”, w którym przyznali się do swojego słomianego zapału w nauce. Zostali również pięknie pożegnani przez uczniów klasy drugiej. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Zakończenie nauki dla wszystkich uczniów miało miejsce w piątek 22 czerwca. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli zabawne scenki przygotowane przez klasę 6b. Pokazywały one jak przemęczonym uczniom wszystkie wiadomości się mieszają. Na przykład Śpiąca Królewna opowiada o znaczeniu jabłek w swoim życiu, a wilk zjada kuriera zamiast Czerwonego Kapturka. Tymczasem nauczyciele pakują się w sposób uzależniony od nauczanego przedmiotu, by wyjechać na wakacje first minute. Na przykład matematyk dokładnie liczy sztuki ubrań, plastyk dopasowuje je kolorystycznie, a wuefista dorzuca pięć kilo ciężarków. Na koniec uczniowie otrzymali nagrody, dyplomy oraz świadectwa i szczęśliwi wyruszyli na wakacje. Bo przecież „czerwiec otwiera lata bramy…”

Szkolny Dzień Profilaktyki

Szkolny Dzień Profilaktyki

Profilaktyka to działanie mające na celu zapobieganie czemuś. Dlatego taki dzień w szkole to dobra okazja, by zastanowić się nad poważnymi sprawami. Zwłaszcza nad różnymi uzależnieniami, które czyhają na młodych ludzi. Tę trudną tematykę przybliżyło uczniom przedstawienie pt. „Internet to nie wszystko” w wykonaniu Szkolnego Teatrzyku „Precedens” prowadzonego przez panią Katarzynę Jagosz. Pokazało ono jak często młodzi ludzie bezmyślnie i wręcz nałogowo używają Internetu. Tymczasem może on także być wykorzystany w służbie człowiekowi i pomóc w zdobywaniu ciekawych informacji. Przedstawienie zwracało też uwagę, że najważniejsze jest to, by mieć wrażliwe serce i umieć dostrzegać innych, a nie tylko koncentrować się na sobie. Podobną tematykę poruszały piękne plakaty przygotowane przez każdą klasę na odbywający się przy okazji konkurs plastyczny.

Na zakończenie dnia odbyło się podsumowanie przeprowadzonych w ostatnim czasie w szkole różnorodnych konkursów i zawodów. Uczniowie otrzymali książki, dyplomy, słodycze, piłki, artykuły papiernicze, akcesoria sportowe i różne drobne upominki. W ten sposób sala gimnastyczna zapełniła się uśmiechniętymi dziećmi, ponieważ każdy został obdarowany jakąś nagrodą, indywidualną lub klasową. Przy okazji serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zakup wszystkich nagród.

Spotkania z historią

Spotkania z historią

W związku z tym, że Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej odbyło się przedstawienie poświęcone tej niezwykłej postaci. Przybliżyło ono sylwetkę tej odważnej kobiety, która z największym poświęceniem i narażeniem życia działała na rzecz ratowania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej. Postępowała w myśl zasady: „Każdemu kto tonie, należy podać rękę”. Dzięki jej bohaterstwu ocalało dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci skazanych przez Niemców na zagładę.

Z kolei odbyła się prezentacja autorskiego filmu Dominika Nikla pt. „Kiedy drzewa mówią”, powstałego pod opieką pani Sabiny Janicy-Wojaczek. Jest to artystyczny dokument nawiązujący do wydarzeń sprzed roku, kiedy to przy naszej szkole został posadzony Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Józefowi Jakubcowi zabitemu przez Niemców w Katyniu. Film zawiera jednak nie tylko elementy historyczne i dramatyczne, jest też poetycką opowieścią o tym, że ze śmierci może się zrodzić życie.

Podsumowaniem spotkania była prowadzona przez pana Andrzeja Kowalczyka gra wzorowana na telewizyjnym turnieju Milionerzy, w której chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną.

Do przeszłości zaprosili też wszystkich uczniowie klasy 2, którzy w ramach prezentacji projektu gimnazjalnego przedstawili polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Gimnazjaliści przebrali się za Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławę Szymborską i starali się opowiedzieć najważniejsze wydarzenia i ciekawostki dotyczące tych twórców.

Dzień Europejski

Dzień Europejski

W tym roku poznawaliśmy bliżej inne państwa za pomocą zmysłu smaku. Każda klasa losowała jeden kraj europejski i przygotowywała charakterystyczną dla niego potrawę. Uczniowie przybierali klasę i siebie w kojarzące się z tym państwem kolory. Niezależne jury dokonało oceny i degustacji w celu wyłonienia zwycięzców. Tak naprawdę wszyscy świetnie się spisali. Kulinarne spotkanie z krajami europejskimi przypadło uczniom do gustu, a jeszcze bardziej do smaku.

Nie taki robot straszny!

Nie taki robot straszny!

Wybrani uczniowie klas: piątej, szóstej i siódmej uczestniczyli w zajęciach programowania w ramach projektu „Nie taki robot straszny!” Zajęcia miały miejsce w RODN „WOM” w Bielsku-Białej. Były prowadzone przez naszych nauczycieli pana Tomasza Pyjura i panią Monikę Jakubiec przy współpracy z panem Wojciechem Zuziakiem – koordynatorem projektu. W ramach zajęć uczniowie pracowali na zestawach LEGO Education EV3. Najpierw mieli za zadanie zbudować robota od podstaw. Następnie dokładali do niego czujnik odległości i programowali go tak, aby zatrzymywał się w wyznaczonej odległości od przeszkody. Później bawili się z czujnikiem kolorów. Robot miał startować na kolor niebieskim i zatrzymywać się na czerwony. Z kolei uczniowie programowali robota tak, aby podążał po czarnej linii. Kolejnym zadaniem było zbudowanie do niego chwytaka i takie zaprogramowanie, aby podjeżdżał do kubeczka, zabierał go i z nim odjeżdżał. To zadanie uczniowie wykonywali przy użyciu tabletów. Podczas warsztatów wszyscy mieli dużo zabawy i satysfakcji.

Super Koderzy

Super Koderzy

#SuperKoderzy to Ogólnopolski Program Edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowy element to nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-12 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na innych lekcjach. Aby mieć szansę na wzięcie w nim udziału, trzeba było nakręcić film konkursowy. Przygotowała go pani Monika Jakubiec wraz z Dominikiem Niklem z klasy III gimnazjum i klasami piątymi. Szkoła została zaklasyfikowana do projektu i od września nasi uczniowie będą się uczyć programowania w praktyce i pogłębiać wiedzę z matematyki w ramach wybranej ścieżki Robo-matematycy.

Smok Wawelski w bibliotece

Smok Wawelski w bibliotece

Uczniowie klasy 2 szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyni – pani Lucyny Stankiewicz oraz pani Małgorzaty Biernat zaprezentowali w bibliotece szkolnej inscenizację „Legendy o Szewczyku Dratewce i Smoku Wawelskim”. Scenografię przygotowała pani bibliotekarka – Marzena Stefaniak. Przedstawienie to finalizowało całoroczny cykl spotkań w bibliotece szkolnej pod hasłem „Legendy i podania polskie – znamy i czytamy ”. Na widowni zasiadły kolejno wszystkie dzieci z przedszkolnych oddziałów, najpierw 3 i 4 latki, następnie grupa pięciolatków i zerówkowicze. Przedszkolaki z entuzjazmem przyjęły barwne, pięknie zagrane przedstawienie i nagrodziły młodych artystów gromkimi brawami.

IMAG2758 IMAG2763 IMAG2767 IMAG2791 IMAG2800 IMAG2815 IMAG2723

Nowi czytelnicy

Nowi czytelnicy

W bibliotece szkolnej miała miejsce ważna dla pierwszaków uroczystość. Zostali pasowani na czytelników. Najpierw powitały ich bajkowe postacie: Jednorożec i Książka, w których role wcieliły się Joanna Janik i Adrianna Jakubiec z klasy II gimnazjum. Potem klasa 2 szkoły podstawowej zaprezentowała przedstawienie pt. „Legenda o Szewczyku Dratewce i Smoku Wawelskim”. Następnie pierwszaki musiały przejść serię zagadek dotyczących poznanych bajek. Z kolei w zabawny wierszowany sposób zostali wprowadzeni w arkana czytelnictwa, a Książka poprosiła o przestrzeganie zasad jej użytkowania. Pierwszaki złożyły uroczystą obietnicę szacunku dla każdej książki, a bibliotekarka szkolna uroczyście i przy pomocy pokaźnego Słownika Języka Polskiego każdego ucznia pasowała na czytelnika. Teraz pierwszaki mogą do woli czytać wybrane przez siebie książki.

IMAG2758 IMAG2835 IMAG2837

Noc gier

Noc gier

Zapaleni gracze cały rok szkolny czekali na tę noc. Kiedy nadeszła, mogli od piątkowego wieczoru, około godziny 20.00, do sobotniego poranka, czyli do 6 rano grać. Była to nagroda dla uczniów wyróżniających się podczas trwających przez cały rok zajęć gier planszowych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas: Va, Vb i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Nad ich bezpieczeństwem i zdrową rywalizacją czuwali pani Małgorzata Kwaśna i pan Andrzej Kowalczyk. Popularnością cieszyły się następujące gry: „Ryzyko”, nagroda otrzymana przez uczniów na Przeglądzie Szkolnych Teatrzyków Profilaktycznych  w Buczkowicach, „Kolejka”, „07 zgłoś się”, „Domek”, „Pokój 25”, „Kalambury”, „Talizman-Magia i miecz”, „Magnaci”. Był to czas świetnej zabawy i integracji uczniów. Pojawiła się też pyszna pizza i inne smakołyki. Chętni, w przerwie od gier, obejrzeli mecz Polska -Chile na dużym ekranie. Można też było się chwilkę zdrzemnąć na materacu, ale mało kto z tego skorzystał. Bo jak grać, to grać.

IMG_4345 IMG_4348 IMG_4353