Miesiąc: Maj 2018

Teatr lubi dzieci

Dnia 12 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy II i IIIb szkoły podstawowej udali się do  Teatru Miejskiego  w Gliwicach na spektakl teatralny, nominowany do Złotej Maski, pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Został on wyreżyserowany na podstawie książki Astrid Lindgren o tym samym tytule. Przedstawienie odbyło się na Małej Scenie, co stworzyło niepowtarzalny, kameralny klimat i sprzyjało ciepłemu odbiorowi sztuki. Bogaty świat zabaw, radości, smutki, pierwsze obowiązki i rodzinne rytuały przedstawione przez aktorów wywołały emocje i poruszyły wyobraźnię dzieci. Dla klasy II spektakl był zachętą do przeczytania książki, a dla uczniów z IIIb cudownym dopełnieniem przeczytanej lektury. Warto dodać, że przedstawienie było niespodzianką ufundowaną przez jednego z rodziców. Dziękujemy!

Popołudnie z szantą

IMAG2569

IMAG2575

Dnia 26 kwietnia w bibliotece miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Wypożyczalnia przeistoczyła się w kajutę żaglowca, nad książkami powiewał rozpięty żagiel. Natomiast na ławkach zasiedli uczniowie i rodzice chętni do wspólnego śpiewania pieśni morskich. Uczniowie klasy II gimnazjum, przy wsparciu wychowawcy – pani Kasi Jagosz oraz bibliotekarki szkolnej – pani Marzeny Stefaniak, zaprezentowali bogaty program o tematyce żeglarskiej. Najpierw gimnazjaliści opowiedzieli o historii powstania pieśni morskich – czyli szant, a także o ich zróżnicowaniu w zależności od czasu powstania oraz obszaru występowania. Kolejnym punktem programu było wprowadzenie słuchaczy w zawiłości typów ożaglowania stosowanych w różnego rodzaju żaglowcach. Przekaz słowny wzbogacony został o wykonaną własnoręcznie przez gimnazjalistów planszę poglądową ze szkicami typów żagli, właściwych dla żaglowców o różnym przeznaczeniu. Pokaz wiązania węzłów żeglarskich przeprowadzony przez grupę śmiałków z II gimnazjum okazał się nie lada wyzwaniem dla młodszych kolegów, którzy usiłowali nauczyć się niektórych splotów użytecznych przy pracach bosmańskich. Ostatnia część spotkania poświęcona była wspólnym śpiewom pieśni żeglarskich. Prowadzący oraz goście wspólnie próbowali swoich sił, śpiewając pieśni stare, dobrze znane jak i nowo poznane szanty morskie. Była też smakowa niespodzianka – stolik przemianowany na kambuz bosmana, na którym znalazły się słodycze i marynarskie kanapki z makrelą.

IMAG2571

IMAG2567

Wielka Liga Czytelnicza

W naszej szkole jest wielu zapalonych czytelników. Niektórzy uczniowie nie tylko czytają, ale też doskonale znają treść poznanych lektur. Prawdziwi miłośnicy książek wzięli udział w zmaganiach konkurowych Wielkiej Ligi Czytelniczej. W dniu 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły, wyłonieni w dwustopniowych eliminacjach do Wielkiej Ligi Czytelniczej, stawili się do półfinałowych rozgrywek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku – Białej. Klasy I-III reprezentowali: Marta Jakubiec z III b, Olga Jóźwik i Antoni Jakubiec z IIIa. Przedstawicielami klas starszych byli: Krystian Tomaszek z IV b, Agata Ziajka z Vb, Amelia Wedman z Va. Podczas konkursu ocenie podlegała znajomość wybranych lektur, sprawdzano ją poprzez szczegółowy test pisemny.  Można było w nim uzyskać maksymalnie 100 punktów. Drużyna starszych uczniów zdobyła ich 88, a młodsi aż 92.  W ten sposób uczniowie klas I-III zwyciężyli w swojej kategorii wiekowej, stając się reprezentantami powiatu bielskiego w finale Wielkiej Ligi Czytelniczej w Katowicach. Dla nich wielkie brawa. Do Katowic na konkurs finałowy Wielkiej Ligi Czytelniczej Olga, Antek i Marta pojadą 24 maja 2018 r.

wlc mlodsze