Miesiąc: Czerwiec 2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

We czwartek 21 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy 3 gimnazjum – absolwentów naszej szkoły. Był czas zarówno na zabawne występy jak i wzruszające podziękowania. Gimnazjaliści z przyjemnością i wdziękiem wcielili się w role nauczycieli. Pokazali też zabawny autorski film pt. „Zeszyt”, w którym przyznali się do swojego słomianego zapału w nauce. Zostali również pięknie pożegnani przez uczniów klasy drugiej. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Zakończenie nauki dla wszystkich uczniów miało miejsce w piątek 22 czerwca. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli zabawne scenki przygotowane przez klasę 6b. Pokazywały one jak przemęczonym uczniom wszystkie wiadomości się mieszają. Na przykład Śpiąca Królewna opowiada o znaczeniu jabłek w swoim życiu, a wilk zjada kuriera zamiast Czerwonego Kapturka. Tymczasem nauczyciele pakują się w sposób uzależniony od nauczanego przedmiotu, by wyjechać na wakacje first minute. Na przykład matematyk dokładnie liczy sztuki ubrań, plastyk dopasowuje je kolorystycznie, a wuefista dorzuca pięć kilo ciężarków. Na koniec uczniowie otrzymali nagrody, dyplomy oraz świadectwa i szczęśliwi wyruszyli na wakacje. Bo przecież „czerwiec otwiera lata bramy…”

Szkolny Dzień Profilaktyki

Szkolny Dzień Profilaktyki

Profilaktyka to działanie mające na celu zapobieganie czemuś. Dlatego taki dzień w szkole to dobra okazja, by zastanowić się nad poważnymi sprawami. Zwłaszcza nad różnymi uzależnieniami, które czyhają na młodych ludzi. Tę trudną tematykę przybliżyło uczniom przedstawienie pt. „Internet to nie wszystko” w wykonaniu Szkolnego Teatrzyku „Precedens” prowadzonego przez panią Katarzynę Jagosz. Pokazało ono jak często młodzi ludzie bezmyślnie i wręcz nałogowo używają Internetu. Tymczasem może on także być wykorzystany w służbie człowiekowi i pomóc w zdobywaniu ciekawych informacji. Przedstawienie zwracało też uwagę, że najważniejsze jest to, by mieć wrażliwe serce i umieć dostrzegać innych, a nie tylko koncentrować się na sobie. Podobną tematykę poruszały piękne plakaty przygotowane przez każdą klasę na odbywający się przy okazji konkurs plastyczny.

Na zakończenie dnia odbyło się podsumowanie przeprowadzonych w ostatnim czasie w szkole różnorodnych konkursów i zawodów. Uczniowie otrzymali książki, dyplomy, słodycze, piłki, artykuły papiernicze, akcesoria sportowe i różne drobne upominki. W ten sposób sala gimnastyczna zapełniła się uśmiechniętymi dziećmi, ponieważ każdy został obdarowany jakąś nagrodą, indywidualną lub klasową. Przy okazji serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zakup wszystkich nagród.

Spotkania z historią

Spotkania z historią

W związku z tym, że Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej odbyło się przedstawienie poświęcone tej niezwykłej postaci. Przybliżyło ono sylwetkę tej odważnej kobiety, która z największym poświęceniem i narażeniem życia działała na rzecz ratowania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej. Postępowała w myśl zasady: „Każdemu kto tonie, należy podać rękę”. Dzięki jej bohaterstwu ocalało dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci skazanych przez Niemców na zagładę.

Z kolei odbyła się prezentacja autorskiego filmu Dominika Nikla pt. „Kiedy drzewa mówią”, powstałego pod opieką pani Sabiny Janicy-Wojaczek. Jest to artystyczny dokument nawiązujący do wydarzeń sprzed roku, kiedy to przy naszej szkole został posadzony Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Józefowi Jakubcowi zabitemu przez Niemców w Katyniu. Film zawiera jednak nie tylko elementy historyczne i dramatyczne, jest też poetycką opowieścią o tym, że ze śmierci może się zrodzić życie.

Podsumowaniem spotkania była prowadzona przez pana Andrzeja Kowalczyka gra wzorowana na telewizyjnym turnieju Milionerzy, w której chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną.

Do przeszłości zaprosili też wszystkich uczniowie klasy 2, którzy w ramach prezentacji projektu gimnazjalnego przedstawili polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Gimnazjaliści przebrali się za Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławę Szymborską i starali się opowiedzieć najważniejsze wydarzenia i ciekawostki dotyczące tych twórców.

Dzień Europejski

Dzień Europejski

W tym roku poznawaliśmy bliżej inne państwa za pomocą zmysłu smaku. Każda klasa losowała jeden kraj europejski i przygotowywała charakterystyczną dla niego potrawę. Uczniowie przybierali klasę i siebie w kojarzące się z tym państwem kolory. Niezależne jury dokonało oceny i degustacji w celu wyłonienia zwycięzców. Tak naprawdę wszyscy świetnie się spisali. Kulinarne spotkanie z krajami europejskimi przypadło uczniom do gustu, a jeszcze bardziej do smaku.

Dzień Dziecka – Dniem Sportu

Dzień Dziecka – Dniem Sportu

Dzień Dziecka świętujemy brakiem lekcji i rozgrywkami sportowymi. W tym roku toczyły się rozgrywki zespołowe w celu wyłonienia najbardziej sprawnej klasy. Miała miejsce gra w zbijaka, piłka nożna, siatkówka, skok w dal, skakanie przez linę, unihokej. Dużym zainteresowaniem cieszył się mecz siatkówki uczniowie kontra nauczyciele. Natomiast klasy najmłodsze prezentowały swoje różnorodne zdolności w konkursie „Mam talent”. Poznawały tajemnice laboratorium chemicznego i papieroplastyki. Miały też czas na gry i zabawy. Było mnóstwo ruchu, zabawy, emocji i czekoladowa niespodzianka od Rady Rodziców.

Festiwal Robotyki

Festiwal Robotyki

Grupa uczniów zainteresowanych programowaniem robotów brała udział w Festiwalu Robotyki w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Akademia Żaków” w Bielsku-Białej. W ramach festiwalu miały miejsce prezentacje uczestników, w których przedstawiali ulubionego robota WeDo lub WeDo 2.0 wykonanego przez siebie. Były też 2 bloki warsztatowe, podczas których uczniowie – wraz z nauczycielem – zbudowali i zaprogramowali roboty. Festiwal był wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń i pokazania swoich osiągnięć w dziedzinie robotyki.

20180614_111744 20180614_111754 20180614_112142 20180614_132717

Nie taki robot straszny!

Nie taki robot straszny!

Wybrani uczniowie klas: piątej, szóstej i siódmej uczestniczyli w zajęciach programowania w ramach projektu „Nie taki robot straszny!” Zajęcia miały miejsce w RODN „WOM” w Bielsku-Białej. Były prowadzone przez naszych nauczycieli pana Tomasza Pyjura i panią Monikę Jakubiec przy współpracy z panem Wojciechem Zuziakiem – koordynatorem projektu. W ramach zajęć uczniowie pracowali na zestawach LEGO Education EV3. Najpierw mieli za zadanie zbudować robota od podstaw. Następnie dokładali do niego czujnik odległości i programowali go tak, aby zatrzymywał się w wyznaczonej odległości od przeszkody. Później bawili się z czujnikiem kolorów. Robot miał startować na kolor niebieskim i zatrzymywać się na czerwony. Z kolei uczniowie programowali robota tak, aby podążał po czarnej linii. Kolejnym zadaniem było zbudowanie do niego chwytaka i takie zaprogramowanie, aby podjeżdżał do kubeczka, zabierał go i z nim odjeżdżał. To zadanie uczniowie wykonywali przy użyciu tabletów. Podczas warsztatów wszyscy mieli dużo zabawy i satysfakcji.

Super Koderzy

Super Koderzy

#SuperKoderzy to Ogólnopolski Program Edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowy element to nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-12 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na innych lekcjach. Aby mieć szansę na wzięcie w nim udziału, trzeba było nakręcić film konkursowy. Przygotowała go pani Monika Jakubiec wraz z Dominikiem Niklem z klasy III gimnazjum i klasami piątymi. Szkoła została zaklasyfikowana do projektu i od września nasi uczniowie będą się uczyć programowania w praktyce i pogłębiać wiedzę z matematyki w ramach wybranej ścieżki Robo-matematycy.

Smok Wawelski w bibliotece

Smok Wawelski w bibliotece

Uczniowie klasy 2 szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyni – pani Lucyny Stankiewicz oraz pani Małgorzaty Biernat zaprezentowali w bibliotece szkolnej inscenizację „Legendy o Szewczyku Dratewce i Smoku Wawelskim”. Scenografię przygotowała pani bibliotekarka – Marzena Stefaniak. Przedstawienie to finalizowało całoroczny cykl spotkań w bibliotece szkolnej pod hasłem „Legendy i podania polskie – znamy i czytamy ”. Na widowni zasiadły kolejno wszystkie dzieci z przedszkolnych oddziałów, najpierw 3 i 4 latki, następnie grupa pięciolatków i zerówkowicze. Przedszkolaki z entuzjazmem przyjęły barwne, pięknie zagrane przedstawienie i nagrodziły młodych artystów gromkimi brawami.

IMAG2758 IMAG2763 IMAG2767 IMAG2791 IMAG2800 IMAG2815 IMAG2723

Nowi czytelnicy

Nowi czytelnicy

W bibliotece szkolnej miała miejsce ważna dla pierwszaków uroczystość. Zostali pasowani na czytelników. Najpierw powitały ich bajkowe postacie: Jednorożec i Książka, w których role wcieliły się Joanna Janik i Adrianna Jakubiec z klasy II gimnazjum. Potem klasa 2 szkoły podstawowej zaprezentowała przedstawienie pt. „Legenda o Szewczyku Dratewce i Smoku Wawelskim”. Następnie pierwszaki musiały przejść serię zagadek dotyczących poznanych bajek. Z kolei w zabawny wierszowany sposób zostali wprowadzeni w arkana czytelnictwa, a Książka poprosiła o przestrzeganie zasad jej użytkowania. Pierwszaki złożyły uroczystą obietnicę szacunku dla każdej książki, a bibliotekarka szkolna uroczyście i przy pomocy pokaźnego Słownika Języka Polskiego każdego ucznia pasowała na czytelnika. Teraz pierwszaki mogą do woli czytać wybrane przez siebie książki.

IMAG2758 IMAG2835 IMAG2837