Tydzień Patrona Szkoły

Tydzień Patrona Szkoły

Tydzień Patrona Szkoły jest zawsze bardzo oczekiwany przez uczniów ze względu na pełen atrakcji i wydarzeń czas. Tak było i w tym roku. Tym razem przebiegał on pod hasłem „Tydzień uprzejmości i dobrych manier, czyli wspólnie z Janem Brzechwą uczymy się kultury”.

W poniedziałek odbył się apel, na którym samorząd z wdziękiem i bardzo kulturalnie, czyli zgodnie z założeniami tego tygodnia, przedstawił przygotowany przez nauczycieli program. Zostały ogłoszone liczne konkursy, indywidualne i klasowe. Następnie miało miejsce ślubowanie klas pierwszych, w którym uczestniczyli także rodzice. Dzieci przedstawiły piękny program artystyczny przygotowany pod opieką swoich wychowawców, pani Mirosławy Dudys i pani Bożeny Janik-Marekwicy. Były piosenki i wiersze o jesieni, o szkole, a przede wszystkim zabawne inscenizacje wierszy patrona naszej szkoły – Jana Brzechwy. Potem nastąpiła ceremonia ślubowania, z uroczystym odśpiewaniem hymnu i pasowaniem pierwszaków na uczniów dokonanym przez panią dyrektor Żaklinę Stworę.

Wtorek był dniem życzliwości i pozdrowień. Uczniowie wspólnie tworzyli Drzewko Życzliwości, przypinając na nim listki z miłymi słowami dla innych. Zapełniała się też skrzynka z życzeniami i pozdrowieniami. Miały również miejsce wybory najsympatyczniejszego ucznia, uczennicy i nauczyciela. I oczywiście konkurs dotyczący Jana Brzechwy. Tego dnia można było dostać oczopląsu, ponieważ wszyscy się przebierali w kratkę, paski lub kropki albo wszystko naraz.

Środa upłynęła pod znakiem konkursów. Wszystkie klasy malowały plakaty promujące kulturalne zachowanie. Chętni tworzyli rymowanki pod hasłem „Kultura i szacunek tworzą dobry wizerunek”. Klasy młodsze przygotowywały piosenki, a starsze scenki związane z magicznymi słowami: proszę, przepraszam, dziękuję. A do tego każdy miał na szyi krawat taty lub apaszkę mamy.

Czwartek był najlepszy, bo nie było lekcji. Za to wszyscy byli bardzo zajęci występami. Klasy młodsze magicznie i wielobarwnie przebrane śpiewały piosenki o tym jak pięknie jest, gdy zwracamy się do siebie uprzejmie. Klasy starsze prezentowały scenki, w których uczyły jakie zachowania są właściwe w szkole, w domu i na ulicy. A najstarsi musieli sobie poradzić z eleganckim nakryciem stołu do posiłku dla dwóch osób. Wszystko przeplatały inscenizacje wierszy Jana Brzechwy. Szkolny Teatrzyk „Precedens” przedstawił uwspółcześnioną i zabawną „Bajkę o królewnie Śmieszce”. Odbyło się także rozstrzygnięcie wszystkich konkursów i wręczenie nagród przez panią dyrektor. Najsympatyczniejszym nauczycielem został pan Andrzej Kowalczyk. Na zakończenie uczniowie zobaczyli niespodziankę. Był to film pt. „Operacja Aurora borealis”– koprodukcja nauczycielsko-uczniowska. Zagrali w nim prawie wszyscy nauczyciele, a film stworzyli: Dominik Nikiel, Sebastian Kaczmarczyk i Sabina Janica-Wojaczek. Pełni wrażeń uczniowie udali się do domu, by po południu przybyć do szkoły jeszcze raz na dyskotekę andrzejkową.

TPSz2

TPSz3

TPSz

To był niezwykle emocjonujący i kulturalny tydzień. Pozostaną po nim słowa, obrazy, nagrody i przekonanie, że możemy być dla siebie uprzejmi. Wystarczy trochę chcieć i się postarać.