Popołudnie z szantą

IMAG2569

IMAG2575

Dnia 26 kwietnia w bibliotece miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Wypożyczalnia przeistoczyła się w kajutę żaglowca, nad książkami powiewał rozpięty żagiel. Natomiast na ławkach zasiedli uczniowie i rodzice chętni do wspólnego śpiewania pieśni morskich. Uczniowie klasy II gimnazjum, przy wsparciu wychowawcy – pani Kasi Jagosz oraz bibliotekarki szkolnej – pani Marzeny Stefaniak, zaprezentowali bogaty program o tematyce żeglarskiej. Najpierw gimnazjaliści opowiedzieli o historii powstania pieśni morskich – czyli szant, a także o ich zróżnicowaniu w zależności od czasu powstania oraz obszaru występowania. Kolejnym punktem programu było wprowadzenie słuchaczy w zawiłości typów ożaglowania stosowanych w różnego rodzaju żaglowcach. Przekaz słowny wzbogacony został o wykonaną własnoręcznie przez gimnazjalistów planszę poglądową ze szkicami typów żagli, właściwych dla żaglowców o różnym przeznaczeniu. Pokaz wiązania węzłów żeglarskich przeprowadzony przez grupę śmiałków z II gimnazjum okazał się nie lada wyzwaniem dla młodszych kolegów, którzy usiłowali nauczyć się niektórych splotów użytecznych przy pracach bosmańskich. Ostatnia część spotkania poświęcona była wspólnym śpiewom pieśni żeglarskich. Prowadzący oraz goście wspólnie próbowali swoich sił, śpiewając pieśni stare, dobrze znane jak i nowo poznane szanty morskie. Była też smakowa niespodzianka – stolik przemianowany na kambuz bosmana, na którym znalazły się słodycze i marynarskie kanapki z makrelą.

IMAG2571

IMAG2567