Spotkania z historią

Spotkania z historią

W związku z tym, że Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej odbyło się przedstawienie poświęcone tej niezwykłej postaci. Przybliżyło ono sylwetkę tej odważnej kobiety, która z największym poświęceniem i narażeniem życia działała na rzecz ratowania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej. Postępowała w myśl zasady: „Każdemu kto tonie, należy podać rękę”. Dzięki jej bohaterstwu ocalało dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci skazanych przez Niemców na zagładę.

Z kolei odbyła się prezentacja autorskiego filmu Dominika Nikla pt. „Kiedy drzewa mówią”, powstałego pod opieką pani Sabiny Janicy-Wojaczek. Jest to artystyczny dokument nawiązujący do wydarzeń sprzed roku, kiedy to przy naszej szkole został posadzony Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Józefowi Jakubcowi zabitemu przez Niemców w Katyniu. Film zawiera jednak nie tylko elementy historyczne i dramatyczne, jest też poetycką opowieścią o tym, że ze śmierci może się zrodzić życie.

Podsumowaniem spotkania była prowadzona przez pana Andrzeja Kowalczyka gra wzorowana na telewizyjnym turnieju Milionerzy, w której chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną.

Do przeszłości zaprosili też wszystkich uczniowie klasy 2, którzy w ramach prezentacji projektu gimnazjalnego przedstawili polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Gimnazjaliści przebrali się za Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławę Szymborską i starali się opowiedzieć najważniejsze wydarzenia i ciekawostki dotyczące tych twórców.